ŽIVOT S OCHORENÍM

Crohnova choroba je chronické ochorenie. To znamená, že sa s ňou treba naučiť žiť. Nie je to príjemná cesta, pretože sa treba naučiť hovoriť občas NIE. Iným aj sám sebe. Avšak odmenou bude fakt, že sa budete cítiť dobre. Môžeme vám porozprávať, čo vás čaká, keď sa nebudete k svojmu telu – k samému sebe – správať zodpovedne. Tieto informácie nájdete v inej časti tejto stránky. Aj o operáciách brušnej dutiny, skracovaní čreva, vývodoch a ďalších podobách choroby. Vy sa im však chcete vyhnúť alebo sa chcete správať tak, aby ste čo najviac oddialili horšie štádiá svojej choroby. Máte na to, ak chcete. Tu vám prinášame niekoľko základných informácií o veciach, ktoré vás najviac zaujímajú.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

Jedlo

Zápalové ochorenie čriev vyžaduje v prvom rade prísnejší pohľad na tanier. „Sme to, čo jeme,“ platí v prípade Crohnovej choroby dvakrát. Navyše, jedným z dôsledkov zápalových ochorení čriev je problém s podvýživou. Tráviaci systém jednoducho nedokáže spracovať potravu dostatočne. Pri jedle pre ľudí s Crohnovou chorobou platí niekoľko zásad. V štádiu „pokoja“, teda remisie organizmu, keď sa pacient cíti relatívne dobre, sú to tieto zásady:

  1. Jesť častejšie v menších dávkach.
  2. Vyhýbať sa jedlám, ktoré nafukujú (bôby, fazuľa, hrach, karfiol, čerstvý chlieb a pod.).
  3. Vyhýbať sa príliš mastným jedlám.
  4. Vyhýbať sa rafinovaným cukrom (zákusky, sladkosti).
  5. Snažiť sa prijímať potravu bohatú na vitamíny a stopové prvky.
  6. Vyhýbať sa potravinám s množstvom farbív a konzervantov.

 

So zápalovými črevnými ochoreniami bývajú často spojené aj ďalšie problémy, ako je napríklad neznášanlivosť lepku či intolerancia laktózy. V takých prípadoch je nutné prejsť na bezlepkovú diétu a vylúčiť zo stravy mlieko a niektoré mliečne výrobky. Najdôležitejšie však zostáva pravidelné stravovanie v menších a častejších dávkach. V prípade akútnych stavov (relaps) je nutné prejsť na prísny režim tzv. bezzvyškovej diéty.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

Pitný režim

Pitie tekutín je pre organizmus nesmierne dôležité. Máte však chorobu, s ktorou sa musíte naučiť aj piť.

Ako na to?

Najlepší nápoj je čistá voda, denne by ste jej mali vypiť 2 litre. Ale pozor, po malých dávkach a rozhodne nie ľadovú a príliš studenú. Chlad dráždi tráviaci systém a môže spôsobiť kŕče. Teda – zabudnite na ľad. A tiež na bublinkové nápoje. Oxid uhličitý dráždi. Rovnako zbytočné cukry a chemikálie v nápojoch. Pozorne si vyberajte aj ovocné džúsy, radšej si ich rieďte vodou. Pri týchto zápalových ochoreniach sa tiež neodporúča piť kávu či silný čaj.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

Alkohol

Obľúbená téma, súčasť spoločenského života. Aj keď ho k životu nepotrebujeme, občas sa zjaví na stole. Ochorenia tráviaceho traktu sa s alkoholom príliš nemajú v láske. Nedá sa však povedať, že v prípade tejto choroby je pitie úplne zakázané. Opäť však treba podotknúť – všetko s mierou tu platí dvojnásobne. A treba si vybrať, čo piť.

Jednoznačne nie sú vhodné nápoje podchladené a s obsahom oxidu uhličitého (šumivé vína, pivo, koktaily). Ak si príležitostne, v pokojovej fáze a nie na prázdny žalúdok dáte pohár vína, určite sa nemusíte obávať zhoršenia stavu. Zdôrazňujeme ešte raz PRÍLEŽITOSTNE a malé množstvo.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

Pohyb a šport

Áno. Pohyb a šport pomáhajú zlepšovať kondíciu a psychické zdravie. Na druhej strane, nečakajte, že s diagnózou ulcerózna kolitída či Crohnova choroba z vás bude špičkový vzpierač, atlét či hokejista. Ideálne sú v prípade črevných zápalových ochorení relaxačné športy, pri ktorých sa extrémne nezaťažuje organizmus. Môžete v zásade robiť každý šport, ktorý vám nespôsobuje bolesť a diskomfort, no s mierou. Nemalo by ísť o dynamické športy, skôr nech sú to cvičenia zamerané na rozvoj tela. Vhodná je napríklad turistika, nordic walking (severská chôdza) a podobne. Pre pacientov s ochoreniami čriev sa odporúča i joga, pretože sústava cvikov pomáha harmonizovať dušu a upokojiť „dianie“ v tele.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

Tehotenstvo

Ste mladá a chcete mať deti. Diagnóza Crohnova choroba vás zaskočila. Nebojte sa, aj s týmto problémom môžete žiť plnohodnotný život a vychovávať deti. Crohnova choroba nie je prekážkou pre otehotnenie, aj keď treba rátať s tým, že v období tehotenstva sa musíte o seba starať ešte viac. V tejto súvislosti treba povedať, že Crohnova choroba ani ulcerózna kolitída nie sú priamo dedičné ochorenia, ale dieťa môže získať určitú genetickú predispozíciu, ktorá sa vo vyššom veku môže, no nemusí prejaviť. Štúdie hovoria o menej ako o 10 %, ak je jeden rodič chorý, a o 36 %, ak sú obidvaja rodičia postihnutí zápalovými črevnými ochoreniami.

V každom prípade, ak plánujete otehotnieť, choďte sa najskôr poradiť so svojim gastroenterológom a pozorne si nastavte liekový režim. Niektoré lieky sa odporúčajú pred plánovaným počatím u žien vysadiť. Avšak aj u mužov s týmto ochorením, pretože môžu spôsobovať zníženie počtu spermií.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

Sex

Ste chronicky chorý či chorá. Môžete mať partnera a žiť s ním? Jedna z najčastejších a najstresujúcejších otázok. Samozrejme, partnerský život je nesmierne dôležitý-najmä pre chorých ľudí. Harmonický vzťah vytvára pohodu a zápalové ochorenia čriev sú citlivé na stres. Takže – plnohodnotný partnerský život je dokonca pre stav pacienta vhodný. Pravda, keď máte kŕče, asi nie je prvá vec, na ktorú myslíte, láskanie pod perinou. Preto rátajte s tým, že váš partner by mal o vašej chorobe vedieť a správať sa k vám ako k partnerovi, ktorý má zdravotný problém.

Crohnova choroba nie je prenosným ochorením, takže partner od vás neochorie. Aj tu platí: naučte sa žiť so svojou chorobou. Blízky človek vám určite pomôže. Sexuálny život pacientov s týmito ochoreniami nie je obmedzený ani liekmi a ani ochorením. Lieky neobmedzujú sexuálne libido, i keď niektoré štúdie popisujú pri niektorých z nich zhoršenie kvality a množstva spermií u mužov. Preto sa odporúča pred plánovaným otehotnením niektoré lieky po dohode so svojím ošetrujúcim lekárom na čas vysadiť.

Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.

 

shutterstock 307798340