Aké sú dôvody na jej nasadenie?
Biologická liečba (BL) našla uplatnenie vo viacerých medicínskych odboroch, napríklad v gastroenterológii (choroby tráviaceho traktu), v reumatológii (choroby pohybového aparátu) a v dermatológii (kožné choroby). V gastroenterológii je v súčasnosti určená na liečbu idiopatických črevných zápalov (zápalov bez známej príčiny, IBD).
Prvou schválenou indikáciou (dôvodom na začatie liečby) je stredne ťažká až ťažká Crohnova choroba, ktorá prebieha agresívne. Agresívnym priebehom sa rozumie zlý stav pacienta spojený s nepriaznivými výsledkami laboratórnych nálezov, röntgenologických a endoskopických vyšetrení. Pacienti často trpia hnačkami s prímesou krvi a hlienov, bolesťami brucha, teplotami. Môže dôjsť k tvorbe fistúl v oblasti konečníka a na hrádzi alebo vnútorných fistúl (medzi jednotlivými úsekmi čriev či tráviacou trubicou a inými orgánmi). Dôležité tiež je, či bol pacient liečený, akými liekmi a ako dlho. Dôvodom na začatie biologickej liečby je zlyhanie alebo netolerovanie liečby aminosalicylátmi (mesalazín, sulfasalazopyridín), kortikosteroidmi (prednizón, metylprednizolón), prípadne imunosupresívami (azeleín, 6-merkaptopurín, cyklosporín). Druhou diagnózou schválenou na nasadenie biologickej liečby je ulcerózna kolitída. Aj v tomto prípade je indikáciou nepriaznivý priebeh choroby s výskytom hnačky, s krvácaním do čriev, s teplotami a s nízkou alebo žiadnou odpoveďou na základnú liečbu, či jej intolerancia.
Ako funguje BL u idiopatických črevných zápalov?
Pri pátraní po mechanizmoch vzniku a rozvoja idiopatických črevných zápalov sa zistila spoluúčasť viacerých faktorov, počínajúc genetickými a končiac vplyvom mikroorganizmov tráviaceho traktu. Moderné liečebné postupy sa sústreďujú na pozitívny zásah do imunopatologických mechanizmov – teda do mechanizmov, pri ktorých abnormálne reakcie imunitného systému udržujú či zhoršujú priebeh zápalového črevného ochorenia.
Jedným z prvých faktorov, u ktorého bola preukázaná spoluúčasť na týchto patolgických mechanizmoch, je tzv. tumor nekrotizujúci faktor (TNF). Táto látka je v zdravom ľudskom organizme potrebná a zúčastňuje sa na fyziologických pochodoch v tele. Avšak pri idiopatických črevných zápaloch dochádza k jej relatívnemu nadbytku a k takému zásahu do imunologických dejov, že sa zhoršuje priebeh CD a UC. Preto sa začal výskum, vývoj a následne aj výroba rôznych látok, ktoré jeho nežiaduce vplyvy blokujú. Výskum na tomto poli pokračuje a objavujú sa ďalšie biologické liečivá, smerované i na iné mechanizmy zápalu.
Kedy je BL nevhodná?
Biologická liečba je vo všeobecnosti kontraindikovaná (teda nemá byť podávaná) pri precitlivenosti na liek, prípadne na jeho jednotlivé zložky, pri tuberkulóze, pri ťažkej infekcii organizmu a pri stredne ťažkom až ťažkom srdcovom zlyhávaní. Konkrétne podmienky musí však stanoviť lekár. Ten rozhoduje, aká závažná je infekcia organizmu, ako skoro po jej zvládnutí možno liečbu nasadiť atď. V klinickej praxi môžu nastať situácie, keď liečba nie je kontraindikovaná absolútne, ale v určitom okamihu je nevhodná (napríklad niektoré druhy fistúl u CD, vnútrobrušné abscesy, hepatitída typu B, malignity a pod.). V Slovenskej republike je pred začatím biologickej liečby a následne po každom roku trvania povinné vyšetrenie pneumológom, ktorý nesmie zaznamenať kontraindikáciu na biologickú liečbu z hľadiska svojho odboru. Aktívna tuberkulóza musí byť pred začatím biologickej liečby preliečená pneumológom (odborníkom na choroby pľúc a tuberkulózu). Úhradu liečby musí individuálne schvaľovať zdravotná poisťovňa pre každého pacienta na základe protokolu pre biologickú liečbu IBD.
Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.