Príznaky ochorenia u pacientov s Crohnovou chorobou sú podmienené lokalizáciou a rozsahom zápalových zmien. Pri tomto ochorení je známe, že môže postihovať ktorúkoľvek časť tráviacej rúry – od dutiny ústnej až po konečník. Najčastejšie býva zápal v oblasti prechodu tenkého a hrubého čreva. Pomerne zriedkavo sa zápalové zmeny nachádzajú v oblasti dvanástnika a žalúdka, či pažeráka. Približne u tretiny pacientov s CD býva zápalovo zmenený aj konečník. Ochorenie sa však môže vyskytovať na viacerých častiach tráviacej rúry.
Z rôznorodosti, čo sa týka lokalizácie zápalu, vyplýva aj rôznorodosť v klinickom obraze. Intenzita a charakter ťažkostí sú závislé aj od stupňa zmien či prítomnosti komplikácií (stenóza, fistula). Často sú klinické ťažkosti veľmi nenápadné a mierne a preto sa diagnóza často stanoví až pri pokročilých zmenách a komplikáciách ochorenia. Medzi najčastejšie ťažkosti patria bolesti brucha, často kŕčovité, hnačka, pocit na vracanie a nafukovanie spojené s bolesťou brucha. Pri ochorení v oblasti pažeráka to býva sťažené o bolestivé prehĺtanie. Ak ide o ochorenie v oblasti konečníka, prítomná býva bolesť konečníka spojená s krvácaním alebo s výtokom hnisavej tekutiny. Práve tieto príznaky sú často mylne považované a liečené ako hemoroidálne ochorenie. Okrem lokálnych prejavov sú pomerne často prítomné i celkové príznaky ako slabosť, únava, chudnutie, nechutenstvo, niekedy aj depresia.
Celosvetové skúsenosti ukazujú, že medzi prvými príznakmi idiopatického črevného zápalu a stanovením diagnózy CD alebo UC uplynie asi jeden rok. Príčin je zrejme niekoľko. Predovšetkým, ochorenie je stále relatívne málo časté a praktickí lekári sa s ním stretávajú zriedkavo. Hlavným problémom je však rozsah príznakov, ktoré chorobu sprevádzajú. Môžu byť totiž akútne i chronické, črevné i celkové.
Mimočrevné príznaky Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy
Je veľmi dôležité, aby pacient s CD vedel, že vzplanutiu choroby môžu často niekoľko týždňov až mesiacov predchádzať tzv. mimočrevné príznaky (extraintestinálne). Patrí k nim niekoľko skupín zápalových prejavov:
Kĺbové príznaky – sú najčastejšie a postihujú asi tretinu pacientov. Prejaviť sa môžu závažnými bolesťami kĺbov, ktoré majú migrujúci ráz. Niekedy môže byť bolestivé skĺbenie medzi bedrovou a krížovou kosťou. V mnohých prípadoch sa k bolestiam pridáva viditeľný kĺbový zápal.
Kožné príznaky – typickým prejavom je tzv. nodózny erytém. Pri ňom na koži, najmä na predkolení a na predlaktí, vznikajú bolestivé začervenané zatvrdliny, ktoré majú často migrujúci charakter. Našťastie, vzácnejšia je tzv. pyoderma gangrenosum – hlboké vredy na koži, ktoré vznikajú vo veľmi krátkom čase. Ich hojenie zanecháva esteticky nepekné jazvy. U niektorých pacientov s CD sa pri relapsoch (zhoršení) zhorší alebo prepukne lupienka.
Obr. 3 Nodózny erytém predkolenia ako kožný mimočrevný príznak idiopatických črevných zápalov.
Zdroj: doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.
Očné príznaky – zahŕňajú zápaly rohovky a dúhovky a môžu viesť k vážnemu postihnutiu zraku.
Príznaky zo strany žlčových ciest – sú častejšie pri ochorení UC. Patria k nim tzv. autoimunitné hepatitídy a zápaly žlčovodov označované ako primárna sklerotizujúca cholangitída. Ochorenie pečene a žlčových ciest je prognosticky veľmi závažné a vyžaduje si dôkladnú diagnostiku a liečbu.
Autor: MUDr. Barbora Kadlečková