Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú nešpecifické zápalové ochorenia tráviacej trubice s typickým chronickým priebehom. V priebehu liečby sa môžu striedať obdobia pokoja (fázy remisie) s obdobím vysokej aktivity zápalu (fázy relapsu). Na začiatku, pri zistení choroby, sa nedá presne odhadnúť, aký bude jej priebeh. Každý človek je iný, inak reaguje na zápal. Stupeň zápalu a jeho šírenie je individuálne, iná je aj reakcia na liečbu. Sú pacienti, ktorí veľmi dobre reagujú na liečbu a dosiahnu slizničné zhojenie, ale sú aj takí, ktorí majú chronický aktívny priebeh s výskytom komplikácií a veľmi ťažko sa na liečbu nastavujú. V súčasnosti sa hľadajú rôzne ukazovatele, ktoré by pomohli už v úvode choroby odhadnúť, kto bude mať horší priebeh ochorenia, aby sa takýto pacient začal už od začiatku liečiť „silnejšími“, účinnejšími liekmi.
Ak sa ochorenie potvrdí, jeho liečba býva konzultovaná a riadená gastroenterológom, prípadne prebieha na špecializovanom gastroenterologickom pracovisku. Obe choroby sa vyznačujú širokým spektrom príznakov a komplikácií, preto je zvlášť nutné individuálne a starostlivo vyberať najvhodnejší postup liečby v každom jednotlivom prípade. Gastroenterológ odporučí individuálny komplexný liečebný postup a pravidelne kontroluje výsledky liečby. Základné postupy zahŕňajú liečbu konzervatívnu a chirurgickú.
Konzervatívna liečba má štyri základné zložky:
- Nutričné postupy (výživové postupy)
- Farmakoterapiu (medikamentóznu liečbu)
- Endoskopickú liečbu (liečebné využitie gastroskopie, kolonoskopie a endoskopických metód)
- Psychologickú a sociálnu terapiu
Žiaden postup nie je všeliekom, metódy treba kombinovať a časovo korigovať tak, ako si to vyžaduje aktuálny stav pacienta.
Samostatnú kapitolu tvorí biologická liečba.
Autor: MUDr. Barbora Kadlečková, doc. MUDr. Vladimír Zbořil, CSc.