DETSKÝ VEK

Klinické prejavy

Psoriáza v detskom veku začína najčastejšie okolo pubertálneho veku, ale môže začať kedykoľvek behom detského vrátane novorodeneckého obdobia. Najčastejšia forma detskej psoriázy je ložisková psoriáza s typickými okrúhlymi, ostro ohraničenými, červenými ložiskami veľkosti mince. Ložiská môžu byť solitárne alebo mnohopočetné, sú lokalizované kdekoľvek na tele. Typickým miestom výskytu je pokožka hlavy, lakte, kolená, krížovo-drieková a anogenitálna oblasť. V prípade inverznej psoriázy sa ložiská vyskytujú v podpazuší, slabinách, oblasti pohlavných orgánov a konečníka. Šupiny pevnejšie lipnú k povrchu kože, pri škrabaní ložiska je možné pozorovať odlučovanie šupín ako keď sa škriabe vosková sviečka (príznak voskovej kvapky) a po zoškrabnutí šupiny je možné pozorovať bodkovité krvácanie (Auspitzov fenomén). Po poranení kože dochádza v mieste poškrabnutia k výsevu psoriatických prejavov (Köbnerov fenomén). Chorobné zmeny sa ťažšie ovplyvňujú liečbou a subjektívne pacienti svrbenie kože obvykle nepociťujú.

Akútny výsev psoriázy vzniká najčastejšie po infekcii horných dýchacích ciest. Výsev je roztrúsený po celom tele vo forme bodkovitých (psoriasis punctata), kvapkovitých (psoriasis guttata) alebo mincových ložísk (psoriasis nummularis). Výsev môže sprevádzať pocit svrbenia. U najmenších detí sa môže vyskytnúť v plienkovej oblasti alebo na tvári.

Priebeh psoriázy

U detí má psoriáza iný priebeh ako u dospelých. Prvé prejavy sa môžu objaviť už v dojčenskom veku v plienkovej oblasti, lokalizácie ako tzv. plienková psoriáza, ktorá môže mať urputný charakter s postupným roztrúsením na celé telo. Dieťa je nepokojné, nespí. U detí do 6 rokov veku prevládajú akútne formy ochorenia, ktoré sa obvykle objavia po prekonaní infekcie. Vo veku 12 – 14 rokov nastupuje chronická ložisková psoriáza s akútnym zhoršením vplyvom negatívnych vonkajších faktorov, ako sú infekcie, stres a záťaž detského pacienta.

Diagnóza

Diagnóza psoriázy sa väčšinou určuje na základe vzhľadu psoriatických ložísk, prípadne anamnézy a obvykle nevyžaduje ďalšie vyšetrenie. Diagnostické problémy môže psoriáza spôsobiť v novorodeneckom veku, keď sa typicky vyskytuje v plienkovej oblasti a je ľahko zameniteľná za plienkovú dermatitídu (zápal kože). Pozitívna rodinná anamnéza môže byť niekedy dobrým nasmerovaním k správnej diagnóze. Laboratórny nález je obvykle v norme. Pri nejasnom klinickom náleze sa odporúča dermatohistopatologické vyšetrenie vzorky kože.

Liečba

Liečba je podobná ako u dospelých pacientov, pričom platí zásada, že čím mladší pacient, tým viac dominuje lokálna liečba a fototerapia nad systémovou liečbou. Ak však lokálna liečba alebo fototerapia nepomáha a prejavy psoriázy sú rozsiahle, pristupuje sa aj k systémovej liečbe. Biologická liečba je indikovaná u detí s ťažkou psoriázou od 4 rokov.

 

shutterstock 154030580